CENTRAL COMMISSION FOR HOLDING ELECTIONS AND REFERENDUMS IN TURKMENISTAN

Composition of the election commissions of velayats and Ashgabat city

 

Composition of the election commission of Ahal velayat

 

1.

Ataev Serdar

Deputy Chairman of the main directorate of Sport and Youth Policy of the Ahal velayat of the Ministry of Sport and Youth Policy of Turkmenistan (Chairman of the commission)

2.

Orazmuhammedov Guvanch   

Chairman of the financial and economy main department of the Ahal velayat (Deputy chairman of the commission)

3.

Hojalyeva Akgozel

Manager of labour unions of Turkmenistan for Ahal velayat (Secretary of the commission)

Members of the commission:

4.

Allaberdyev Orazberdi

Acting chairman of the main department of education of Ahal velayat

5.

Bayryev Isa

Head of the land resources department of the Ahal velayat of land resources service of the Ministry of agriculture and environment protection of Turkmenistan

6.

Chariev Hemra

Acting chairman of the department of statistics of the Ahal velayat, State Committee for Statistics of Turkmenistan

7.

Hojamyradov Ashyrmyrat

Head of the sanitary and epidemiological  service of the Ahal velayat

8.

Jelilov Gurbandurdy

Head of the health protection department of Ahal velayat

9.

Jepbarov Myratgeldi

Head of branch of joint-stock commercial bank “Senagat” of the Ahal velayat 

10.

Muhammetmyradov Azat 

Head of the department of culture of Ahal velayat

11.

Pudakov Pudak

Head of the public utilities association of the Ahal velayat 

 

Composition of the election commission of Balkan velayat

 

1.

Danaev Nurmuhammet 

Deputy Chairman of the main department of finance and economics of the Balkan velayat (Chairman of the commission)

2.

Ishanov Saparmyrat

Acting Manager of the branch of the state commercial Bank of Turkmenistan "Turkmenbashi" of Garabogaz city of the Balkan velayat (Deputy chairman of the commission)

3.

Arazov Araz

Head of the training department of the Balkanabat petroleum secondary professional school of the state concern “Türkmennebitgazgurluşyk” (Secretary of the commission)

Members of the commission:

4.

Amanov Annatagan

Acting chairman of the mechanical repair plant of trust ”Nebitgazburawlaýyş”

5.

Amanov Serdar

Deputy managing director of closed joint-stock company “Altyn Asyr” (Balkan velayat branch)

6.

Berdyev Bezirgen

Head of the expedition Balkan gidrogeologiýa of the state corporation "Türkmengeologiýa"

7.

Dovletberdyev Toygeldi

Head of the department of the "Center for emergency ambulance" of the Balkan velayat

8.

Gurbangylyjov Myrat

Chairman of the Credit department of the branch of the Turkmenbashi etrap of the State Commercial Bank of Turkmenistan "Daýhanbank" of the Balkan velayat

9.

Sarjaeva Dunyagozel

Head of kindergarten №22 of the Balkanabat city of Balkan velayat

10.

Tachveliev Maksat

Deputy chairman of the transport department of  the "Nebitgazburawlaýyş" trust of the state concern “Türkmennebit”

11.

 

Tachmuradov Seyitmurat

 

Chairman of the branch of the joint-stock commercial bank "Senagat" of the Balkanabat city

 

 

Composition of the election commission of Dashoguz velayat

 

1.

Myradov Bayrammammmet

Director of the Dashoguz medical secondary school named after Gurbansoltan eje (Chairman of the commission)

2.

Khojamedov Otuz

Head of the sanitary and epidemiological service of the Dashoguz velayat (Deputy chairman of the commission)

3.

Khojamedov Halmurat

Lead controller of control department of Dashoguz velayat branch of ministry of finance and economy of Turkmenistan (Secretary of the commission)

Members of the commission:

4.

Atabaev Soyun

Chairman of the Department of Culture of the Dashoguz velayat

5.

Babajykova Arazgul

Chairman of Dashoguz velayat main education department’s advanced training center for state educational school’s teachers and teachers of pre-school institutions

6.

Hangeldiev Batyr

Instructor of the sports center for physical education of disabled people of the Dashoguz velayat

7.

Oraeva Chemen

Deputy Chief Physician of Dental Center of Dashoguz velayat

8.

Meredov Muhammet

Chairman of the pedagogical school named after Beki Seitakov

9.

Jumamyradov Durdybay

Head of the main department of education of Dashoguz velayat

10.

Ataev Batyr

Head of pharmacy management department of Dashoguz velayat

11.

Tayjikova Gozel

Head of Dashoguz velayat printing office

 

 

Composition of the election commission of Lebap velayat

 

1.

Kullyev Myrat

Chairman of the branch of the Central Bank of Turkmenistan in Lebap velayat (Chairman of the commission)

2.

Ataev Dovlet

Director of the primary vocational school №2 of the municipality of Turkmenabat city of the Lebap velayat (Deputy chairman of the commission)

3.

Babakulov Vepa

Acting director of Turkmenabat secondary school № 38 of the Lebap velayat (Secretary of the commission)

Members of the commission:

4.

Annageldiev Atamurat

Deputy general director of the “Lebapenergo” production association of the state electric energy corporation “Türkmenenergo” of the Ministry of Energy of Turkmenistan

5.

Babakulyev Bayram

Chairman of the Turkmenabat city committee of the Democratic Party of Turkmenistan

6.

Byashimov Orazgeldi

Director of provisions and external economic relations department of the individual enterprise “Türkmen Ýyldyzy”

7.

Hummedov Atabay

Director of electro-communication enterprise “Lebaptelekom”

8.

Halmyradov Batyr

Deputy director of the state archive of the Lebap velayat

9.

Mamedov Nuryagdy

Chairman of Lebap velayat labour unions management committee for organizations and cultural events

10.

Ovliyakuliev  Muratbay

Main specialist of the general secondary education department of the Lebap velayat education department

11.

Seytieva Durjemal

Director of the Lebap velayat emergency health center

 

 

Composition of the election commission of Mary velayat

 

1.

Halmyradova Jennet

Director of Mary secondary school №25 of the Mary velayat (Chairman of the commission)

2.

Annageldiev Durdymuhammet

Head of the health protection department of Mary velayat (Deputy chairman of the commission)

3.

Nokerov Kakamyrat

Director of the secondary vocational school of municipal services in the city of Mary of the Ministry of Construction and architecture of Turkmenistan (Secretary of the commission)

Members of the commission:

4.

Byashimova Lachyn

Head of the reception and consultation department of the children's hospital of the Mary Velayat 

5.

Ataeva Ogulgerek

An employee of the archive, secretary-typist of the Mary secondary vocational school of public utilities of the Ministry of Construction and architecture of Turkmenistan

6.

Ovezgeldiev Gurbanmyrat

Head of the public utilities association of the municipality of Mary velayat

7.

Annadurdyev Rahymberdi

Director of the Mary velayat enterprise “Marypoçta”

8.

Myradov Hojamyrat

Director of the state archive of the Mary velayat of the Main archive department under the Cabinet of Ministers of Turkmenistan

9.

Rejebov Dovlet

Head of Karakum etrap finance and economics department of the Mary velayat  

10.

Allaberdiev Tahyr

Acting director of the velayat electro-communication enterprise “Marytelekom”

11.

Sahedov Dovletmyrat

Deputy chairman of Mary velayat branch of Central bank of Turkmenistan

 

 

Composition of the election commission of Ashgabat city

 

1.

Bayramov Begench

Manager of trade unions of employees of state organizations of the National Center of Trade Unions, chairman of the Gengesh (Chairman of the commission) 

2.

Adakova Jennet

Head of the health protection department of Ashgabat city (Deputy chairman of the commission) 

3.

Charyeva Akbegi

Head of the department for general secondary education of the main education department of Ashgabat city (Secretary of the commission)

Members of the commission:

4.

Agoylieva Tajigul

Head of the civil status registration department of Ashgabat city

5.

Baymahanova Guljemal

Director of the Ashgabat city specialized school №57 with in-depth study of English language named after M.K.Ataturk

6.

Durdyev Hezretguly

Deputy chairman for scientific works of the language, literature and national manuscripts institute named after Magtymguly of the sciences academy of Turkmenistan 

7.

Hangeldieva Sonagul

Deputy director for educational work of Ashgabat city secondary school №70 named after Annagylych Mataji

8.

Gurbangylyjova Jeren

Resident of the city of Ashgabat, retired

9.

Nurmammedov Myrat

Senior lecturer of the scientific department of social science of the Institute of Telecommunications and informatics of Turkmenistan

10.

Saryev Hudayberdi

Director of the professional school №4 of municipality of Ashgabat city

11.

Tachmammedov Gurbanmyrat

Acting director of the cattle breeding complex of the Dashoguz velayat of the Ministry of agriculture and environment protection of Turkmenistan